تی جیب
No products in the cart.

چه استفاده هایی از عسل می شود؟

چه استفاده هایی از عسل می شود

وقتی گلودرد یا سرفه دارید، عسل یکی از بهترین و خوشمزه ترین مرهم هایی است که طبیعت ارائه می دهد. اولین رکورد زنبورداری به 2400 سال قبل از میلاد در قاهره برمی گردد. برای هزاران سال، فرهنگ‌های سراسر جهان، از جمله مصری‌ها، یونانی‌ها، رومی‌ها و چینی‌ها به دنبال این ماده شیرین بوده‌اند. همه این فرهنگ ها از آن هم در پزشکی و هم در آشپزخانه استفاده می کردند.

عسل معمولاً به عنوان شیرین کننده استفاده می شود. از 70 تا 80 درصد شکر تشکیل شده است. بقیه آب، مواد معدنی و پروتئین است. همچنین برای کاهش آلرژی استفاده می شود. اما عسل کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد. با کمال تعجب، بسیاری از بیماری هایی که از عسل برای درمان آنها استفاده می شود، بسیار جدی تر از گلودرد ساده هستند. شما می توانید برای خرید عسل ارزان به فروشگاه اینترنتی تی جیب مراجعه کنید.

 

 

چه استفاده هایی از عسل می شود؟

 

 

1. سوختگی

به گفته کلینیک مایو، هزاران سال است که از عسل به عنوان مرهم برای التیام سوختگی و جلوگیری از عفونت استفاده می شود. نتایج همچنین نشان می دهد که عسل ممکن است زمان بهبود سوختگی را کاهش دهد.

این مطالعه منبع معتبر عسل را با یک پانسمان سولفادیازن نقره برای سوختگی مقایسه کرد و دریافت که عسل در زمان کمتری زخم‌ها را عقیم می‌کند، بهبودی را افزایش می‌دهد و به اندازه روش‌های درمانی دیگر جای زخم باقی نمی‌گذارد.

 

 

2. حافظه

برخی می گویند عسل می تواند حافظه کوتاه مدت و بلند مدت را به ویژه در زنان یائسه و یائسه بهبود بخشد. در یک مطالعه منبع معتبر، زنان یائسه ای که برای چند هفته تحت درمان با عسل توالانگ قرار گرفتند، به اندازه زنانی که هورمون درمانی با استروژن و پروژسترون دریافت کردند، در حافظه فوری خود بهبود یافتند.

 

 

3. تبخال

تحقیقات انجام شده در دبی نشان می دهد که عسل یک درمان موضعی موثر برای تبخال های دهان و تناسلی است. عسل می تواند ضایعات ناشی از تبخال را به همان سرعتی که پمادهایی در داروخانه پیدا می کنید التیام بخشد و حتی در کاهش خارش بهتر است.

 

 

4. دیابت

عسل دارای شاخص گلیسمی پایین تری نسبت به قند است، به این معنی که سطح قند خون شما را به اندازه قند بالا نمی برد. عسل همچنین طعم شیرین تری نسبت به شکر دارد و ممکن است به شما کمک کند از شیرین کننده کمتری در غذاها استفاده کنید. این باعث می شود عسل گزینه بهتری نسبت به شکر باشد. در یک مطالعه، محققان دریافتند که تعویض عسل با شکر خالص، روشی موثر برای ثابت نگه داشتن سطح قند خون است.

 

 

5. سرطان

عسل به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی اش مشهور است، که باعث می شود بسیاری از خود بپرسند که آیا می تواند به پیشگیری یا درمان سرطان کمک کند. مطالعه‌ای در سال 2011 در ایران به چگونگی تأثیر عسل بر کارسینوم سلول کلیه، نوعی سرطان کلیه، پرداخت. محققان دریافتند که عسل در جلوگیری از تکثیر سلول های سرطانی موثر است و به این نتیجه رسیدند که این عسل به عنوان یک درمان سرطان مستلزم مطالعه بیشتر است.

 


خواص عسل برای مو


 

 

مهم ترین استفاده های عسل

 

 

6. هموروئید

هموروئید باعث خارش و درد در مقعد و همچنین خون در مدفوع می شود. آنها هرگز سرگرم کننده نیستند. اگر به دنبال یک درمان خانگی هستید، عسل ممکن است مناسب باشد. یک مطالعه آزمایشی با استفاده از مخلوط عسل، روغن زیتون و موم زنبور عسل به عنوان یک درمان موضعی نشان داد که این مخلوط به طور قابل توجهی درد و خارش و همچنین خونریزی را کاهش می دهد.

 

 

7. درمان زخم

عسل قرن هاست که برای پانسمان زخم ها استفاده می شود، اما آیا بهتر از ژل و کمپرس عمل می کند؟ تحقیقات مختلط است، اما مطمئناً علیه عسل نیست. کلینیک مایو می‌گوید که عسل می‌تواند زخم‌ها را استریل کند و باعث بهبودی شود و همچنین درد، بو و اندازه زخم را کاهش دهد. همچنین می‌تواند باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک و زخم‌ها و زخم‌های طولانی‌مدت پس از جراحی و سوختگی‌ها را درمان کند.

سایر محققان موافق هستند که می تواند موثر یا حتی برتر از سایر پانسمان های زخم باشد، اما همه چیز به زخم بستگی دارد. برای بریدگی ها و زخم های عمیق، ممکن است زمان بهبودی را به تاخیر بیندازد. فقط پس از مراجعه به پزشک باید از عسل استفاده کنید.

 

 

8. باروری

عسل به دلیل پتانسیل آن برای افزایش باروری در مردان و زنان مورد ستایش قرار گرفته است، اما شواهد متفاوت است. دو مطالعه جداگانه با استفاده از موش‌ها، که در سال 2013 در نیجریه انجام شد، نتایج بسیار متفاوتی به دست می‌دهد. در حالی که یکی نشان داد که عسل تعداد اسپرم موش های نر را افزایش می دهد، دیگری نشان داد که عسل بیش از حد می تواند تأثیر منفی بر باروری در موش ها داشته باشد. تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

 

 

9. پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که باعث قرمزی، تاول، خارش و حتی ضایعات می شود. معمولاً با کرم‌های موضعی حاوی کورتیکواستروئیدها یا ویتامین D درمان می‌شود، اما عسل ممکن است مؤثرتر باشد. این مطالعه بار دیگر از مخلوط عسل، روغن زیتون و موم زنبور عسل استفاده کرد و دریافت که اکثر شرکت کنندگان مبتلا به پسوریازیس کاهش قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش را تجربه کردند.

 

 

غذای آماده

عسل می تواند کاربردهای شگفت انگیزی داشته باشد. با شاخص گلیسمی پایین، جایگزین خوبی برای قند است و می تواند به شما در کنترل قند خون کمک کند. اما اگر می خواهید از آن به صورت پزشکی استفاده کنید، مانند استفاده موضعی از آن روی زخم ها و پوست تحریک شده، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

 

 

استفاده های عسل

 

 

جمع بندی

بنابراین طبق مطالب گفته شده، ما به این نتیجه رسیدیم که از عسل استفاده زیادی می توان کرد و هم خاصیت درمانی و دارویی دارند و هم می تواند به عنوان یک غذای کامل مورد استفاده قرار گیرد، امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

 

 

منبع

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*