تی جیب
No products in the cart.

راه های تشخیص عسل اصل و تقلبی

تشخیص عسل اصل از تقلبی

تشخیص عسل اصل یکی از سخت ترین کارهاست و هرکسی توانایی انجام این کار را ندارد چرا که همه افراد دانش تخصصی درباره عسل را ندارند و یا ابزارهای پیشرفته ای برای آزمایش طبیعی یا تقلبی بودن عسل ندارند به همین خاطر کمی کار مشکل تر می شود. ما در این مقاله قصد داریم تا چندین روش تشخیص عسل اصل از تقلبی را به شما آموزش دهیم پس با تی جیب همراه باشید.

 

 

راه های تشخیص عسل اصل

برای شناسایی و تشخیص عسل اصل از تقلبی از راه های زیر استفاده می شود

 

1. آزمایش در آزمایشگاه ها

یکی از راه های تشخیص عسل اصل این است که از متخصصین این حوزه درخواست کنید که عسل را برای شما آزمایشگاه کنند که معمولا در قبال انجام این کار مبلغی هم از شما دریافت می کنند. در این آزمایش ها معمولا میزان قند، اسید، گلوکز و … موجود در عسل بررسی می شود که هر کدام باید درحالت ایده آل خود باشند که اگر کدام کمی بالا و پایین باشند احتمال فاسد بودن عسل وجود دارد و خطر مسمومیت برای افراد به دنبال دارد.

 


حتما بخوانید: خواص عسل طبیعی


 

2. استفاده از روش سنتی

یکی دیگر از راه های تشخیص عسل اصل استفاده از روش های سنتی می باشد. گاهی اوقات بهترین راه استفاده از روش سنتی است. شما می توانید از این طریق تشخیص دهید که عسل طبیعی است یا خیر. عسل را به همراه ظرف روبروی نور مستقیم خورشید قرار دهید و اگر درون عسل میکروب های شناوری را مشاهده کردید که به سمت بالا در حال حرکت هستند به احتمال زیاد عسل شما اصل نیست. و یا اگر دید که عسل شما بیش از حد رقیق می باشد و موم روی مایع عسل معلق مانده است، عسل تقلبی را به جای عسل ارگانیک به شما فروخته اند.

 

 

عسل اصل را از کجا خریداری کنیم؟

 

1. خرید مستقیم از زنبوردار

یکی از راه های مطمئن برای خرید انواع عسل این است که مستقیم از زنبوردار تهیه شود چرا که خیالتان راحت است که هیچ افزودنی یا مواد نگهدارنده مضری به عسل اضافه نشده است. البته باید به این توجه داشت که عسلی که مستقیم توسط زنبوردار دریافت می شود دارای مقدار زیادی قند است و هرکسی توانایی خوردن آن را ندارد. به همین خاطر باید عسل فرآوری شود تا از میزان قند آن بکاهد.

 

 

تشخیص عسل اصل

 

 

2. خرید از فروشگاه های معتبر

یکی دیگر از راه ها برای خرید عسل طبیعی اصل، خرید از فروشگاه های زنجیره ای معتبر مانند؛ افق کوروش و یا از سایت های معتبر و تخصصی مانند؛ تی جیب است. شما می توانید در فروشگاه های اینترنتی انواع عسل را مقایسه کرده و مشخصات آن را مطالعه کنید و مناسب ترین عسل را هم از نظر قیمت و هم کیفیت انتخاب کنید.

 

 

انواع عسل تقلبی

 

1. عسل مخلوط

این نوع عسل دارای درصد کمی از طبیعی بودن است و بیشترین بخش آن را شیره خرما، انگور و … تشکیل داده اند. معمولا از شیره میوه های دیگر برای شیرین کردن عسل استفاده می شود. به همین خاطر به این عسل ها، عسل مخلوط گفته می شود. که جزء دسته عسل های تقلبی محسوب می شود. این نوع عسل ها بعد از مدتی که استفاده نشوند از شیرینی آن کاسته می شود و فاسد می شوند.

 

 

2. عسل تقلبی

این نوع عسل تمام تریکبات موجود در آن تقلبی و اضافه شده می باشد و دارای مقدار زیادی شیره خرما است. معمولا عسل های کوچک بسته بندی که در بازار موجود است از این نوع عسل می باشد. توجه کنید که این نوع عسل می تواند باعث انواع بیماری ها مانند؛ عفونت لثه، عفونت لوزالمعده و حتی باعث بروز سنگ کلیه نیز می شود.

 

 

تشخیص عسل

 

 

اگر عسل فاسد را خوردیم، برای بهبودی چه کاری انجام دهیم؟

اگر به اشتباه یک عسل فاسدی را خوردید، حتما باید از مسمومیت جلوگیری کنید. یکی از این راه ها استفاده از شربت آبلیمو است که می توانید با کمی گلاب و مقداری شکر میل کنید. راه دوم که پای ثابت درمان تمام بیماری هاست، چای نبات است که برای بهبود، ضدعفونی و شسشتوی معده بسیار موثر است. در راه آخر اگر دیدید اوضاع خیلی حاد است حتما به یک متخصص معده مراجعه کنید و اگر لازم شد طبق دستور پزشک باید معده خود را شستشو دهید.

 

 

جرم فروش مواد خوراکی فاسد و بی کیفیت

اگر شخصی توسط مواد غذایی مانند؛ عسل و یا هر چیز دیگری مسموم شود می تواند هم از فروشنده و هم از تولید کننده آن ماده غذایی شکایت کند. اگر فروشنده محکوم شود بین 1 تا 3 سال حبس خواهد داشت و اگر فروشنده دچار تخلف در این زمینه شود بین 3 تا 10 سال بسته به مسمومیت حبس به دنبال دارد. حتی اگر در تشخیص عسل اصل از تقلبی موفق بودید و جنس را خریداری کردید حتما می توانید با اداره بهداشت تماس بگیرید تا آن واحد صنفی پلمپ شود.

 

 

جمع بندی

بنابراین، طبق مطالبی که در این مقاله ارائه شد راه های تشخیص عسل اصل از تقلبی را یاد گرفتیم و متوجه شدیم که برای خرید بهترین انواع به صورت مطمئن باید به چه فروشگاه ها و سایت هایی اعتماد کنیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشید اطلاعاتی خوبی را در این زمینه کسب کرده باشید.

 

منبع

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*