تی جیب
No products in the cart.

تاریخ انقضاء عسل چقدر است؟

تاریخ انقضاء عسل

همان طور که عسل طبیعی خراب نمی شود. در واقع نداشتن تاریخ انقضاء یکی از خواص عسل است البته به شرطی که عسل طبیعی باشد و هیچ گونه تغییری در آن ایجاد نشود. در این مقاله یاد می گیریم که تاریخ انقضاء عسل چقدر است؟ و در چه شرایطی احتمال فاسد شدن آن وجود دارد؟ پس با تی جیب همراه باشید.

 

تاریخ انقضاء عسل

یکی از مهم ترین سوالاتی که مشتریان هنگام خرید عسل می پرسند این است که تاریخ انقضاء آن تا چه زمانی است؟ و معمولا فروشندگان در جواب می گویند “عسل که تاریخ انقضاء ندارد”. اما نکته مهم اینجاست که اگر از عسل هم به خوبی مراقبت نشود آن هم احتمال دارد خراب شود. در ادامه عواملی که باعث فاسد شدن عسل می شود را به شما خواهییم گفت.

 

 

چه نوع عسل هایی تاریخ انقضاء دارند؟

داشتن تاریخ انقضاء عسل منوط به طبیعی و تقلبی بودن آن است. به زبان ساده تر عسل طبیعی تاریخ انقضاء ندارد و خراب نمی شود و این عسل تقلبی است که سریع خراب می شود. اما چگونه عسل تقلبی را از اصل تشخیص دهیم.

 

 

تاریخ انقضاء عسل طبیعی چقدر است؟

 

 

عواملی که باعث خراب شدن عسل می شوند

خراب شدن عسل دلایلی دارد که مهم ترین آنها عباتند از ؛

 

 

1. تقلبی بودن عسل

یکی از مهم ترین دلایلی که عسل به خیلی زود خراب می شود، تقلبی بودن آن است. منظور از تقلبی بودن چیست؟ منظور اضافه کردن چیزی به عسل که خاصیت طبیعی بودن آن از بین رود. مثلا؛ اضافه کردن شکر، آب و … برای افزایش وزن آن و در نهایت سود بیشتر توسط فروشنده. معمولا هنگام خرید عسل ارگانیک از زنبوردارن تازه کار چنین اتفاقی می افتد که خیلی باید به این نکته توجه کنید.

 

 

2. نگهداری اشتباه

یکی از دلایلی که عسل به سرعت خراب می شود نگهداری نادرست از آن است، به عنوان مثال؛ نباید به عسل هیچ گونه هوا و رطوبتی وارد شود و اگر ظرفی که در آن عسل ها را نگهداری می کنید کمی باز باشد و هوا وارد آن شود، بعد از مدت کوتاهی عسل به حالت آبکی در می آید و موم آن روی عسل شناور می شود که یکی از نشانه های خراب شدن عسل است.

پس حتما عسل را درون یک ظرفی که درب محکمی دارد قرار دهید و حتما آن را محیطی خشک و با دمای متعادل بگذارید. یادتان باشد که حتی اگر ظرف هم مرطوب باشد به عسل نفوذ می کند و باعث خراب شدن آن می شود.

 

 

3. نرسیده بودن عسل

یکی از مهم ترین دلایل فاسد شدن عسل این است که هنگامی عسل برداشته شده است که نرسیده بوده. به زبان ساده تر عسل دارای مقدار زیادی قند و آنزیم های مفید است که اگر هنگام برداشت به آن درجه مطلوب نرسند به زودی خراب شده و حتی می تواند باعث مسمومیت افراد شود. برای تشخیص آن حتما باید عسل توسط یک فرد متخصص در آزمایشگاه بررسی شود.

 

 

تاریخ انقضاء عسل اصل

 

 

چرا عسل طبیعی خراب نمی شود؟

تاریخ انقضاء عسل طبیعی مادام العمر است و این به دلایل مختلفی است که عبارتند از؛

 

1. اسیدی بودن عسل

عسل به دلیل داشتن PH پایین، مقدار اسیدی بودن آن بسیار بالاست و این یعنی محافظت از عسل در برابر انواع باکتری ها و میکروب هایی که باعث خرابی عسل می شوند. به همین دلیل است که برای بهبود زخم های عفونی پیشنهاد می شود که از عسل طبیعی استفاده کنید. به همین خاطر اسیدی بودن عسل باعث می شود که تاریخ انقضاء عسل هیچ وقت تمام نشود.

 

2. زیاد بودن قند

از مهم ترین دلایل خراب نشدن عسل طبیعی داشتن قند بسیار بالای آن است که از نفوذ و افزایش میکروب ها در عسل جلوگیری می کند و همچنین باعث متراکم شدن عسل شده و همین امر باعث می شود که هیچ گونه هوا و یا رطوبتی به عسل سرایت نکند.

 

3. داشتن آنزیم

زنبورهای عسل یکی از مفید ترین چیزهایی که تولید می کنند آنزیم های مفید است که یکی از مهم ترین این آنزیم ها، گلوکز اکسیداز می باشد. گلوکز اکسیداز قند را به اسید گلوکونیک تبدیل کرده و در نهایت ترکیبی به نام پراکسید هیدروژن به وجود می آید که این ترکیب کاملا ضد باکتری است و از نوفذ باکتری های مضر به عسل جلوگیری می کند. به این ترتیب تاریخ انقضاء عسل همیشگی بوده و به هیچ وجه خراب نمی شود.

 

 

تاریخ انقضاء عسل ارگانیک

 

 

عسل را توی چه بازه زمانی استفاده کنیم؟

یکی از سوالاتی که پرسیده می شود این است که بازه زمانی استفاده از عسل کی است و چه زمانی می توانیم به تاریخ انقضاء عسل شک کنیم. در پاسخ باید گفت هیچ زمان مشخصی برای مصرف عسل وجود ندارد اما بهتر است که عسل در بازه زمانی بین 1 الی 3 سال میل شود و دیگر بیش از 3 سال نرسد چرا که هم از نظر رنگ و هم طعم دچار تغییراتی می شود.

 

 

جمع بندی

بنابراین، طبق مطالب گفته شده به این نتیجه رسیدیم که تاریخ انقضاء عسل طبیعی هیچ وقت تمام نمی شود، اما به شرطی که به شیوه درستی نگهداری شود. امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و این مطلب توانسته باشد که اطلاعاتی مفیدی را به شما ارائه کند.

 

منبع: سایت روستایی

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*