تی جیب
No products in the cart.

طرز پخت برنج در پلوپز – راهنمای پخت برنج

خرید برنج هاشمی چاپار

برنج به عنوان یکی از خوشمزه‌ترین غلات در دنیا شناخته‌شده است. طرز پخت برنج در پلوپز‌، در قابلمه روی گاز، پخت برنج به‌صورت کته یا آبکش و پخت برنج زغالی هر کدام دنیایی از عطر و طعم را به انسان منتقل می‌کنند. مهم نیست به کدام شیوه برنج را دم می‌کنید. مهم این است که می‌توانید با یک آشپزی جانانه و خلاقانه حس‌وحال خوبی به اعضای خانواده منتقل کنید.

آیا تاکنون تهیه برنج در پلوپز را تجربه کرده‌اید؟ آیا خواص برنج سفید یا سایر انواع آن در پلوپز محفوظ می‌ماند؟ طرز پخت برنج آبکش در پلوپز ساده‌تر است یا کته؟ در این مقاله به نکات ریز آشپزی اشاره می‌کنیم و طرز پخت برنج در پلوپز را به‌طور کامل شرح می‌دهیم. اگر تمایل دارید از پلوپز خود به نحواحسن استفاده کنید و برنجی باکیفیت در آن دم‌کنید، با ما همراه باشید.

سعی کنید برای تمرین از برنج های ایرانی با کیفیت مانند برنج طارم و هاشمی استفاده کنید.

 

طرز پخت برنج در پلوپز

 

طرز پخت برنج در پلوپز

درست است که آشپزی مبحث پیچیده و دشواری است؛ اما گاهی اوقات تکنولوژی و خلاقیت‌های فناوری به کمک می‌آید و چیزی فراتر از انتظار خلق می‌شود. برای مثال پلوپز به عنوان یکی از وسایل کاربردی در آشپزخانه است که در وقت و انرژی بانوان خانه‌دار و سرآشپزهای ماهر صرفه‌جویی می‌کند.بی‌حوصله‌ترین افراد نیز با داشتن پلوپز با رغبتی بسیار وارد دنیای آشپزی می‌شوند. در این مطلب ساده‌ترین روش تهیه برنج در پلوپز را بازگو می‌کنیم. شیوه‌ای که در ادامه می‌آید، تمامی فوت‌و‌فن‌های طرز پخت برنج کته و آبکش را در بردارد.

 

 

طرز پخت برنج آبکش با پلوپز دیجیتالی

 

مواد لازم جهت پخت

برای پخت هر چیزی نیاز به مواد اولیه‌ای داریم که به سهولت به امر آشپزی بپردازیم. در طرز پخت برنج در پلوپز به برنج باکیفیت، آب، نمک و کمی ‌روغن یا کره نیاز دارید. درباره کیفیت هر کدام از این مواد جای بحث وجود دارد که در ادامه به آن اشاره‌ای کوتاه می‌کنیم.

 • برنج: برای تهیه برنج در پلوپز به برنجی باکیفیت نیاز دارید. درست است که بی‌شمار برنج ایرانی و خارجی در بازار ایران عرضه شده است اما کوتاه نیایید. تحقیق کنید و با مطالعه‌ای روی خواص برنج قهوه ای، سفید، سیاه یا قرمز، نوعی مناسب انتخاب کنید. کیفیت برنج در طعم و مزه آن تاثیر مستقیم دارد.
 • آب: برخی برنج‌ها را هرچه قدر که می‌خورید، سیر نمی‌شوید. این شگرد تنها به آشپزی حرفه‌ای مربوط نمی‌شود. بخش زیادی از طعم عالی برنج، با کیفیت مواد ‌اولیه ارتباط مستقیم دارد. آب دارای املاح یا آب طعم‌دار کیفیت پخت برنج را پایین می‌آورد.
 • دیگ: طرز پخت برنج در پلوپز به گونه‌ای است که خواص برنج کته به‌صورت کامل در آن باقی می‌ماند و در عین‌حال برنجی منحصر به فرد تهیه می‌کنید.
 • نمک: اگر دوست دارید همه خواص و ویتامین‌های موجود در برنج تثبیت شود و از فواید برنج لذت ببرید، از نمک کمتری استفاده کنید.

 

 

مقدمات پخت برنج در پلوپز

پس از اینکه مواد اولیه مرغوب تهیه شد، سراغ طرز تهیه برنج در پلوپز می‌رویم. این قسمت مراحلی جهت آماده‌سازی برنج دارد.

 • مقدار برنج: در داخل پلوپزها پیمانه مخصوصی وجود دارد که یک پیمانه سرپر برای یک نفر کافی به ‌نظر می‌رسد. به تعداد نفراتی که قصد پخت برنج دارید، با پیمانه برنج بردارید.
 • شستن برنج: برنج را چندین‌بار بشویید. اگر آبی که از برنج خارج می‌شود زلال و صاف باشد برنجی به رنگ شفاف خواهید ‌داشت. برنج را زیرورو کنید و سنگ یا دانه‌ای غیر از برنج را بردارید.
 • خیس‌خوردن برنج: بهتر است انواع برنج برای دو الی سه ساعت خیس بخورد. زمانی که آب موردنیاز جذب برنج شود، کیفیت بهتری را در پخت شاهد هستیم.
 • تنظیم آب: میزان آب مورد نیاز در برنج‌های مختلف متفاوت است، اما در قانون پلوپز فرمولی جهت تنظیم آب وجود دارد، آن هم یک پیمانه آب بیشتر است. یعنی اگر چهار پیمانه برنج دارید، به پنج پیمانه آب نیاز است.
 • پخت برنج: آب، برنج، نمک و مقداری روغن را در پلوپز بریزید و دکمه استارت را روشن کنید. طرز پخت برنج در پلوپز طبق تنظیمات کارخانه پیش می‌رود.

 

 

دم کردن برنج و نکات مربوط به آن

پلوپزها در انواع اتومات، نیمه‌اتومات، دستی و دیجیتالی در بازار موجود است. هر نوعی از پلوپز را در اختیار دارید در دستور پخت برنج به 45 دقیقه الی یک ساعت زمان نیاز است. نکات تهیه برنج در پلوپز موارد زیر است:

 • درب پلوپز در حین پخت باید بسته باشد.
 • بهتر است در کل زمان پخت تنها یک یا دو بار برنج را با کفگیر چوبی هم بزنید.
 • اگر تصمیم به پخت برنج کته دارید بعد از خشک‌شدن آب برنج درب دیگ را ببندید و منتظر به اتمام‌رسیدن زمان پخت باشید. در طرز پخت برنج در پلوپز به شیوه کته نیاز به انجام اقداماتی در حین پخت نیست.
 • در صورتی که قصد دارید برنج آبکش تهیه کنید و دوست دارید ته‌دیگ مجلسی داشته ‌باشید، باید منتظر بمانید، آب اضافی توسط برنج جذب شود. وقتی آبی در سطح برنج مشاهده نکردید قبل از خشک‌شدن کامل برنج باید چند کار سریع انجام دهید که در ادامه بیان می‌کنیم.

 

طرز پخت برنج آبکش در پلوپز

زمانی که آب برنج کشیده ‌شد، خیلی سریع باید برنج را در ظرفی دیگر خالی کنید. دیگ مخصوص برنج را بشویید و دوباره در جایگاه خود قرار دهید. جهت تهیه ته‌دیگ مقداری روغن در قابلمه ریخته و ته‌دیگ مورد‌نظر را چیدمان کنید. حال برنج را از ظرف به پلوپز منتقل کنید و اطراف برنج را از دیواره دیگ به سمت مرکز هدایت کنید که به شکل تپه باقی بماند. در این شیوه بخار و حرارت برنج سریع‌تر به سمت بالا هدایت و برنج بهتر دم می‌کشد. کمی ‌آب و روغن مخلوط کرده و روی برنج بریزید و در دیگ را ببندید.

ادامه مرحله پخت به صورت خودکار طی می‌شود. در این روش انواع برنج مخلوط را نیز می‌توانید تهیه کنید. برای مثال مواد ته‌چین، عدس‌پلو، لوبیاپلو باقالی‌پلو و غیره را می‌توانید آماده کنید. در صورتی که مواد لای برنج سرخ‌شده و حاضر باشد، بعد از آماده‌سازی ته‌دیگ به صورت لایه‌ای یک ردیف برنج و یک ردیف مواد قرار‌داده و در انتها آب و روغن را اضافه کنید. توجه داشته باشید که ماده خام و نپخته‌ای در حین پخت اضافه نکنید؛ چرا‌که در مدت زمان مقرر، همه مواد باید همزمان با پلو دم بکشند.

 

طرز پخت برنج کته

 

 

سخن آخر

طرز پخت برنج در پلوپز بسیار ساده و راحت است. کافی است یکبار امتحان کنید و قلق کار را دست بگیرید. در این شیوه تنها باید به میزان آبگیری برنجی که خریداری کرده‌اید، توجه داشته ‌باشید. برخی از انواع برنج به میزان آب کمتری جهت پخت نیاز دارد و برخی آب بیشتری می‌خواهد.اما نگران نباشید! اگر فرمول مخصوص تنظیم آب در پلوپز را اجرا کنید، در 90 درصد مواقع جواب مثبت دریافت می‌کنید و تهیه برنج در پلوپز با هیچ‌گونه مشکلی مواجه نمی‌شود.

استفاده از پلوپز کار آشپزی و پخت برنج را ساده می‌کند. پس سیستم پخت را یاد بگیرید و از آشپزی مدرن و بی‌دغدغه لذت ببرید. بیشتر پلوپزها همین قانون تنظیم آب را دارند: میزان آب برابر است با تعداد پیمانه‌های برنج به علاوه یک. اما برخی برنج‌ها مانند برنج سیاه به میزان آب بیشتری نیاز دارد. با یک بار تجربه و توجه به مراحل پخت روال کار با پلوپز را به‌ دست می‌گیرید. جهت کارآیی بیشتر و استفاده مفیدتر از پلوپز بهتر است دستورالعمل ویژه آن را در بروشورهایی که ارائه شده، مطالعه کنید.

امیدواریم که از این مقاله لدت برده باشید و با طرز پخت برنج به خوبی آشنا شده باشید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*