تی جیب
No products in the cart.

معروف ترین غذاهای شهر رشت

معروف ترین غذاهای شهر رشت

غذاهای شهر رشت یکی از بهترین و معروف ترین غذاهای ایران و جهان می باشد که دارای انواع مختلفی است که در کنار هر کدام از آنها چاشنی های مختلفی مانند؛ زیتون پرورده، اشپل، ترب، ماست بورانی و … میل می شود. در این مقاله به تمام این ها اشاره می کنیم پس تا آخر با تی جیب همراه باشید.

 

باقلاقاتق

باقلاقاتق ( باقلا خورشت ) یکی از غذاهای معروف شهر رشت است که طرفداران زیادی دارد و مواد استفاده شده در آن شامل؛ شوید، تخم مرغ، روغن، باقلا کشاورزی و … می باشد. همراه این غذا ترب محلی، زیتون پرورده، سیر ترشی، ماست چکیده محلی و … استفاده می شود. این غذا ثبت جهانی شده است

 

باقلاقاتق

 

سیر قلیه

سیر قلیه یکی از غذاهای معروف شهر رشت است که طعم بسیار لذیذی دارد و مواد استفاده شده در آن شامل؛ تخم مرغ، لپه، مرغ، برگ سیر، و … می باشد. چاشنی هایی که در کنار این غذا استفاده می شوند عبارتند از ؛ ترب محلی، زیتون، ماست چکیده یا دوغ محلی و … استفاده می شود. البته سیر ترشی هم در کنار این غذا بی نظیر می شود پیشنهاد می شود که حتما این غذا را امتحان کنید.

 

سیر قلیه


خرید و قیمت برنج هاشمی


 

فسنجان

فسنجان یکی از بهترین غذاهای شهر رشت است که لقب پدربزرگ غذاهای شمالی را دارد. این غذا به همراه گردو و مرغ درست می شود و دارای طعمی بی نظیر است. به همراه این غذا زیتون پرورده، سیر ترشیف نوشابه یا دوغ محلی و ترب میل می شود. اگر به شهر رشت سفر کردید حتما این غذا را میل کنید.

 

فسنجان

 

میرزاقاسمی

میرزاقاسمی یکی از غذاهای محلی شهر رشت است که طرفدارن بومی و غیر بومی زیادی دارد. مواد لازم این غذا تخم مرغ، بادمجان، سیر، گوجه و کمی رب می باشد. در کنار این غذا دوغ یا ماست به همراه درار ( دلار )، زیتون، سیر ترشی و … مصرف می شود. دلار یک نوع چاشنی است که از ترکیب نعناع خرد شده به همراه نمک می باشد که از نفخ معده جلوگیری می کند. برای پخت این غذای لذیذ می توانید مقاله طرز تهیه میرزاقاسمی را مطالعه کنید.

 

میرزاقاسمی

 

پلا کباب

پلا کباب ( پلوکباب ) به سبک رشتی یکی از غذاهایی است که فقط در شهر رشت می توانید پیدا کنید. این غذا ترکیبی از مرغ و  گوشت گوسفند یا گوساله رشتی است که می توانید زیر برنج را کمی کره حیوانی یا گیاهی قرار دهید تا گرمای برنج کره را آب کند سپس گوجه کبابی را روی برنج قرار دهید کمی نمک، فلفل و سماق به آن اضافه کرده و غذا را به خوبی هم بزنید تا برنج شما خوش رنگ شود حالا می توانید کباب را به برنج اضافه کنید و در کنار آن مغز گردو، اشپل، زیتون پرورده، پیاز، دوغ محلی و ماست چکیده را میل کنید.

 

پلاکباب

 

ترش تره

ترش تره یکی از انواع غذاهای شهر رشت است که طرفدارن زیادی دارد. مواد استفاده شده در آن شامل؛ تخم مرغ، سبزی مخصوص ترش تره، آرد، نمک و … می باشد. این غذا را با ماهی سفید یا ماهی کولی که هردو از ماهی های مخصوص شمال کشور هستند، و زیتون و ترب محلی میل می شود. حتما این غذا را امتحان کنید.

 

ترش تره

 

واویشکا

واویشکا یکی از بهترین غذاهای گیلانی است که با گوشت گوسفند یا گوساله، رب، گوجه فرنگی، نمک و کمی ادویه درست می شود که همراه با پیاز، ماست چکیده محلی، زیتون و سیر ترشی میل می شود.

 

واویشکا

 

کال کباب

کال کباب یکی دیگر از غذاهای گیلانی است که از ترکیب بادمجان، روغن و کمی نمک و ادویه به دست می آید. عده ای هم این غذا را با رب انار یا خود انار میل می کنند. این غذا ها هم همراه زیتون پرورده و ماست چکیده بسیار خوشمزه می باشد. یادتان باشد که در کنار میل این غذا از نعناع یا دلار در دوغ یا ماست خود استفاده کنید چون که کال کباب کمی نفاخ است.

 

کال کباب

 

سیرواویج

سیرواویج یکی از غذاهای خوشمزه گیلانی است که از ترکیب برگ سیر، تخم مرغ، نمک و ادویه هایی مثل زردچوبه درست می شود. این غذا در کنار چاشنی هایی مانند؛ ماست چکیده، زیتون و … بسیار خوش طعم است.

 

منبع : https://namnak.com/gilan-traditional-dishes.p79016

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*